KNX, کی ان ایکس

هوشمند‌سازی

تمامی اجزای برقی ساختمان‌ها نظیر چراغ‌ها، سیستم‌‌های سرمایش/ گرمایش، هواکش‌ها، پرده‌های برقی، سیستم‌های صوتی، لوازم خانگی... تا دوربین‌ها، موتورخانه و سیستم های حفاظتی این قابلیت را دارند که برای هوشمند سازی خانه / ساختمان در یک شبکه هوشمند قرار گیرند.

در این خصوص، استاندارد بین‌المللی * KNX با ارائه سامان‌های غیرمتمرکز و قابل توسعه در آینده، این انعطاف را ایجاد کرده که برای هوشمند سازی در صورت تغییر کاربری و بر اساس سلائق ساکنان، به راحتی بتوان با یک نرم‌افزار واحد به‌صورت یکپارچه نسبت به تعریف برنامه‌های جدید برای تک تک تجهیزات از برندهای معتبر مختلف اقدام نمود.

 

جیرا به عنوان یکی از شاخص‌ترین اعضای مؤسسه KNX با تولید محصولات هوشمند برای هوشمندسازی ساختمان ها؛ مانند کلیدهایی که دما را نیز اندازه‌گیری می‌نمایند، حسگرهای متنوع، نمایشگرهای لمسی با قابلیت پشتیبانی از سیستم دربازکن و دوربین‌ها، انواع ورودی‌ها و خروجی‌های دیجیتال و آنالوگ، گیت‌وی‌ها و همچنین سرورهای پیشرفته، این امکان را فراهم کرده که تقریباً هرگونه سناریوی کنترلی در ساختمان‌های بزرگ و کوچک با کاربری راحت از دور و نزدیک میسر شود و نتیجتاً افزایش آسایش، ایمنی و امنیت، صرفه‌جویی در مصرف و حفظ محیط زیست حاصل گردد.
زیرساخت‌های چنین سامانه‌ای هزینه چندانی برای پروژه ندارد؛ ولی می‌باید از پیش توسط متخصصین طبق استاندارد KNX پیش‌بینـی شود.